Pranie to jedna z najważniejszych prac domowych, które każdy z nas musi wykonywać systematycznie. Jedynie dzięki temu nasze ubrania mogą zachowywać świeży zapach i czystość. Ciągłe pojawianie się w zużytych rzeczach, które nie są prane często, nie jest zbyt eleganckie i niezwykle źle wpływa na nasz wizerunek w oczach innych osób. Na szczęście przy współczesnych produktach skuteczne pranie ubrań jest łatwe i wygodne. Bardzo istotne jest jednak znalezienie dobrych środków do prania.
Wybór na rynku w tej kwestii jest aktualnie naprawdę szeroki. Oprócz tradycyjnych proszków do prania kupimy inne rodzaje produktów, które dobrze sprawdzają się w konkretnych warunkach. Wśród głównych z nich wymienić musimy płyny do prania. Wielu ludzi zastanawia się, czy mogą one być alternatywą dla zwykłych proszków. Wszystko zależy jednak od naszych wymagań oraz metod prania. Warto jak najdokładniej poznać te produkty i zastanowić się, które będą lepsze w naszym przypadku.

Indian woman doing a laundry

Proszek do prania – wady i zalety

Proszek do prania to najpowszechniej stosowane rozwiązanie w tej dziedzinie. Produkty te są obecne w sklepach od bardzo długiego czasu, bowiem w komercyjnej sprzedaży wprowadzony został przeszło sto lat temu. W ciągu tych dekad przeszły one naturalnie spore zmiany. Dzięki stale rosnącej popularności producenci stopniowo pracują nad ich udoskonalaniem oraz dodawaniem do nich składników, które pozwalają na jeszcze lepsze pranie.
Wielką zaletą proszków do prania jest to, że są one niezwykle dokładne. Dobry proszek wchłania się w strukturę materiału, dzięki czemu może usuwać nawet najtrudniejsze plamy. Pomimo faktu, że konkurencja dla proszków stale się rozrasta i coraz więcej ludzi przestawia się na inne środki, to jednak nadal niepodważalnie rządzą one w tej branży. Powoduje to, że ich wybór na półkach sklepowych jest największy.
Naturalnie, proszki posiadają parę słabych stron. Nade wszystko korzystanie z nich wymaga regularnego mycia niektórych części pralki – głównie szuflady do podawania środków piorących. Nie jest to wprawdzie duży kłopot, ale z czasem może się to stać nieco irytujące. Bardzo ważne jest rzecz jasna podawanie właściwej ilości proszku, według zaleceń producenta.
Proszki do prania dużo słabiej wypadają w przypadku krótkiego prania. Produkty te potrzebują odrobinę czasu na dokładne rozpuszczenie się. Bez tego ich grudki mogą osadzać się na odzieży, powodując potrzebę kolejnego prania.

Płyny do prania

Płyny do prania to duża konkurencja dla proszków, która staje się silniejsza każdego roku. Ich dużą zaletą jest efektywność. Stosunkowo mała ilość tego typu produktu jest wystarczająca do zrobienia sporego prania. Badania wykazują, że ze wszystkich dostępnych obecnie produktów piorących to właśnie płyny oferują najniższą średnią cenę za jeden cykl prania. Ulegają one rozpuszczeniu w wodzie dużo szybciej niż proszki, więc świetnie sprawdzają się podczas szybkiego prania. Nie istnieje przy nich ryzyko pozostawiania plam na ubraniach, ponieważ ulegają rozpuszczeniu właściwie od razu.
Ważną zaletą płynów do prania jest także ich szeroki wybór. W sklepach znajdziemy aktualnie różne płyny przeznaczone praktycznie do każdego rodzaju tkanin. Prawdopodobnie jedyną ich słabą stroną jest to, że nieco gorzej od zwykłych proszków radzą sobie one z upartymi plamami, które wymagają dostania się głębiej w materiał.