Na pewno to znasz – ulubiona koszula, lampka czerwonego wina i kropla, która nie wiadomo, w jaki sposób wyleciała z kieliszka prosto na materiał. Z sekundy na sekundę dochodzi do Ciebie, że to Twój wyjściowy ciuch i bardzo szkoda byłoby, gdyby ta podła plama zadomowiła się na dłużej na tkaninie. Niestety jesteś na uroczystej kolacji i nie bardzo możesz zaprać zabrudzenie. Mamy dla Ciebie jednak dobrą wiadomość – jeszcze nic nie jest stracone! Z tego tekstu dowiesz się, czym są odplamiacze i jak je stosować, by Twoje ulubione ubrania nie stawały się bezużyteczne po zabrudzeniu.

Odplamiacz, czyli co?

Jak sama nazwa wskazuje, odplamiacz służy do tego, by walczyć z plamami. Nie jest to jednak byle jaka walka. Chodzi bowiem o to, by usuwać zarówno świeże, jak i zaschnięte zabrudzenia nie niszcząc jednocześnie tkanin. Jeśli chodzi o formy, w jakich występują odplamiacze to najczęściej spotykane są proszki, płyny i pianki. Zasadniczo ich efektywność jest taka sama lub bardzo podobna. Różnicą jest to, że niektóre z nich wymagają, dla lepszego działania, wcześniejszego namoczenia ubrań w wodze, a inne nie. Wiele więc zależy od indywidualnych preferencji konkretnego użytkownika.

Z jakimi plamami radzą sobie odplamiacze?

Ogromną zaletą odplamiaczy jest to, że radzą sobie z zabrudzenia różnego pochodzenia oraz o różnej intensywności. Oznacza to, że wykorzystując tego typu środki, możesz w niezbyt skomplikowany sposób pozbyć się raz na zawsze:

  • plam tłustych (olej spożywczy lub śmietana)
  • plam zwierających białko (krew, mleko itp.)
  • plam, które schodzą tylko z wybielaczami (soki owocowe, kawa, czerwone wina, herbata, pleśń, grzyby)
  • plam kolorowych (długopis, akwarela, szminka, ziemia, kosmetyki do makijażu, smar)

Zawsze zaczynaj od testu koloru

Jest to podstawowa zasada pracy z każdym odplamiaczem. Zanim zastosujesz środek na Twoich ulubionych ubraniach, koniecznie zrób test koloru. Będziesz potrzebować do niego białą bawełnianą szmatkę, odplamiacz i tkaninę, którą chcesz wyczyścić. Test koloru składa się z dwóch prostych kroków:

  1. zwilż szmatkę odplamiaczem i przetrzyj zabrudzoną tkaninę w niewidocznym miejscu (np. na szwie).
  2. tkanina nie powinna zafarbować szmatki i jeśli po odczekaniu kilku chwil, spłukaniu i wysuszeniu na materiale nie pojawią się żadne zmiany lub ślady oznacza to, że wybielacz jest bezpieczny dla Twoich ubrań. Możesz używać go bez obaw uszkodzenia tkanin.

Czy odplamiacz poradzi sobie z każdą plamą?

Niestety nie. Istnieją zabrudzenia, które nie skapitulują przed ogólnodostępnymi odplamiaczami. Wynika to z natury zabrudzenia oraz bardzo głębokiego wniknięcia w struktury tkaniny. Zabrudzenia, które mogą być ciężkie do wywabienia to:

  • plamy po kleju błyskawicznym i piance poliuretanowej
  • plamy po tuszu niebazującego na wodzie
  • plamy po wszelkiego rodzaju markerach
  • plamy po wodoodpornych tuszach

Jak stosować odplamiacz?

Sytuacja jest dosyć prosta i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Zazwyczaj producent zaleca wlać miarkę odplamiacza do prania lub nanieść środek precyzyjnie na zabrudzenie, a potem wyprać. Różnice w metodzie wykorzystywania różnych odplamiaczy wynikają z niejednorodnej natury tych środków. Wszystko zależy od tego, czy odplamiacz jest w formie proszku, płynu, czy pianki. To w dużej mierze determinuje metodę aplikacji. Pamiętaj też o bardzo ważnej rzeczy – nie mocz kolorowych ubrań w odplamiaczu zbyt długo, bo może on odbarwić kolory! Staraj się wybierać też odplamiacze z zaufanych źródeł i renomowanych hurtowni chemii. Będziesz mieć wtedy pewność, że masz do czynienia z wartościowymi i skutecznymi produktami.